Mi a TEÁOR szám jelentése, mik a jellemzői? Mit tudhatunk meg a négyjegyű számból? Hogyan történik a főtevékenység meghatározása? Hányat választhatok? Kiállíthatok számlát, ha nem rendelkezem azzal a tevékenységgel? Ilyen és hasonló kérdésekre kerestem a választ, mikor elkezdtem vállalkozni. Ezt a témát fogom körül járni, hogy jobban megismerd a területet.
Kezdjünk is bele.
TEÁOR jelentése? Mi az a TEÁOR szám?
A TEÁOR, azaz a Tevékenységek Egységes Ágazati Osztályozási Rendszere Magyarországon a Központi Statisztikai Hivatalnál használatos kódrendszer, amely a cégjegyzékben is fel van tüntetve.
Mi az a TEÁOR’03?
Az európai integráció előkészítése során adta ki a KSH a TEÁOR’03 kódrendszert, amit aztán később leváltott a TEÁOR’08. Ehhez a KSH létrehozott egy fordítótáblát.
Mi az a TEÁOR’08?
A TEÁOR’08, azaz a a TEÁOR’03-at leváltó legfrissebb rendszer az Európai Unió NACE rendszerén alapul, amit 2008. január 1-től minden tagállamnak kötelező volt alkalmazni. A TEÁOR’08 tevékenységek adatai részletesen ki vannak fejtve.
Egy csipetnyi történelem
A tevékenységi körök először az 1973-as kormányrendeletben jelentek meg témaként, ahol megbízta a Központi Statisztikai Hivatalt a TEÁOR kidolgozásával.
2009 előtt a TEÁOR számok szerepeltek a cég társasági szerződésében. Ami azt vonta maga után, ha a besorolások, kódok központilag változtak (pl. ’98, ’03), akkor minden cégnek kötelező volt módosítani a társasági szerződésén, melynek költségeit saját maguknak kellett állni.
Ezt követően a cégek adminisztratív terheit csökkentették, a társasági szerződésben, alakítóokiratban már nem volt kötelező érvényű a TEÁOR kód feltüntetése a cégtörvény szerint, csak a Tevékenység megnevezése maradt. Ez 2009-2011 között volt érvényben, ezért abból az időszakból nem lehet TEÁOR alapján visszakeresni cégeket.
2012-től ismét kötelező volt a cégnyilvántartásban a TEÁOR feltüntetése.
Minden cég rendelkezik főtevékenységgel és tevékenységi körökkel. Mi az a főtevékenység?
Főtevékenységnek nevezzük a végzett tevékenységből azt a tevékenységet, amelyik a legnagyobb hozzáadott értékkel rendelkezik a cég tevékenységeihez. Nem szükségszerű, hogy ez a részesedés elérje az 50%-ot.
Tevékenységi körök?
Minden más tevékenységet, ami nem a főtevékenység, másodlagos vagy kiegészítő tevékenységnek hívunk. Az, hogy mi számít pontosan másodlagos tevékenységnek, vagy kiegészítő tevékenységnek, a KSH pontosan szabályozza.
Kíváncsi vagy, hogy egy cégnek vagy egyéni vállalkozónak mi a tevékenysége? => Itt le tudod kérdezni.
Hogyan épül fel a TEÁOR kód? Mi a TEÁOR szám struktúrája?
Ha ismereteid nem teljeskörűek a tevékenységi kör területén, akkor valószínűleg annyit hallottál már, hogy TEÁOR szám az a négyjegyű szám, amit meg kell adni a cégeknek. Valójában 1 betűjel + négyjegyű számból tevődik össze. De nézzük a TEÁOR kódok teljes felépítését:
- szint: 21 nemzetgazdasági ág: A-tól U-ig
- szint: 88 ágazat, ez egy kétszámjegyű kód: 01-től 99-ig
- szint: 272 alágazat: három-számjegyű kód: 011-től 990-ig
- szint: 615 szakágazat, négy-számjegyű kód: 0111-től 9900-ig.
Vegyünk egy példát:
Cégjelző jelenlegi bejelentett főtevékenysége az Adatfeldolgozás, vagyis TEÁOR’08 szerint: „J6311”
Az első betűjel a nemzetgazdasági ágazat: Információ-technológiai és információs szolgáltatás (J)
Az ágazat: 63: Információ szolgáltatás
Alágazat: 631: Adatfeldolgozás, web-hosting, világháló-portál szolgáltatás
Szakágazat: 6311: Adatfeldolgozás
Ha kíváncsi vagy a részletes nemzetgazdasági ágak betűjelére, akkor wikipédián elérheted. Ha pedig a négyszámjegyű kódok után szeretnél kutatni, akkor ABC sorrendben a teaorszamok.hu oldalán megteheted.
Hogyan történik a cégem esetén a főtevékenység (TEÁOR kód) meghatározása?
Az általános megállapítás egyszerű, megnézed, hogy kb. mivel fogsz foglalkozni, vagy éppen mivel foglalkozik a cég nagyjából, megkeresed, hogy melyik illik arra a leírásra a legjobban, aztán beadod. 😊
Nézzük meg, hogyan csinálják a profik! (Avagy a jelenlegi szabályozás szerint hogyan kéne mindenkinek)
A főtevékenység meghatározása a „felülről lefelé” (top-down) módszer elve szerint történik.
Ennek a pontos lépései:
Nézzünk meg erre a KSH által hozott konkrét példát. Tegyük fel, hogy a céged az alábbiakban tevékenykedik:
Nézzétek meg a táblázatot. A számok alapján elsőre azt mondhatjuk, hogy a G 46.61, azaz a Mezőgazdasági gép, berendezések nagykereskedelme lehet a cég főtevékenysége, mert 28%-al az a legnagyobb hozzáadott értéket képviselő szakágazat.
Most határozzuk meg a top-down módszerrel a főtevékenységet.
Első lépésként megnézzük a legnagyobb hozzáadott értékű nemzetgazdasági ágat:
- „C” Feldolgozóipar: 52% (10+6+5+8+23)
- „G” Kereskedelem, járműjavítás: 35% (7+28)
- „M” Szakmai, tudományos, műszaki tevékenység: 13%
Vagyis a „C” Feldolgozóipar.
Második lépésként meghatározzuk az ágazatot.
- 25 Fémfeldolgozási termék gyártása: 10%
- 28 Gép, gépi berendezés gyártása: 42%
Vagyis a 28 Gép, gépi berendezés gyártása
Harmadik lépésként az alágazatot vizsgáljuk meg
- 1 Általános rendeltetésű gép gyártása: 6%
- 2 Egyéb általános rendeltetésű gép gyártása: 5%
- 5 Egyéb speciális rendeltetésű gép gyártása: 31%
Negyedik lépésként az alágazatot választjuk ki.
- 93 Élelmiszer-dohányipari gép gyártása: 8%
- 95 Papíripari gép gyártása: 23%
Tehát a szabályozás szerint a cég főtevékenysége a C 28.95, Papíripari gép gyártása lesz.
Kiállíthatok számlát, ha nem rendelkezem azzal a főtevékenységgel?
Igen. A főtevékenységnek a top-down módszer meghatározása alapján a legnagyobb hozzáadott értékű tevékenységi körnek kell lennie. És ahogy a fenti példában látszik, nem teszi ki a cég tevékenységének a 100%-át.
Kiállíthatok számlát, ha nem rendelkezem azzal a tevékenységi körrel?
A rövid válasz: Igen. Bármilyen tevékenységi körre kiállíthatsz számlát, függetlenül attól, hogy azt a céged végzi vagy sem.
A korábbi évek során csak akkor lehetett számlát kiállítani, ha rendelkeztek a cégek azzal a TEÁOR számmal. Ezt a nagyobb cégek úgy oldották meg, hogy felvették az összes létező tevékenységi kört. Ezért is fordul elő, hogy a régebben alakult cégeknél rendszeresen előforduló tevékenységi kör volt az űrkutatás is.
Aztán a szabályozói szervek rájöttek, hogy ez nem vezet sehova, még kevesebbet tudunk meg a cégekről, ha minden TEÁOR számot felvesznek.
Azóta ez a szabályozást elengedték. Tehát nyugodtan kiállíthatsz más tevékenységi kör alapján is számlát, ha szükséges. Az viszont fontos, hogy amiből sok számlát állítasz ki, az legyen felvéve tevékenységi körként. Egyébként is, a tevékenységi kör felvétele ingyenes.
TEÁOR szám felvétele
Főtevékenység módosítása
Amennyiben szeretnéd megváltoztatni a főtevékenységed, úgy azt ügyvéd segítségével a Cégbíróságnál kell bejelentened. Vagyis a főtevékenységed megváltozása meg fog jelenni a Cégközlönyben változásbejegyzésként, amelynek van közzétételi díj vonzata.
Melléktevékenység esetén
Ha szeretnél a főtevékenységed mellé további tevékenységi köröket felvenni, úgy jelezd a könyvelőd számára. A NAV felé jelezve, már gyorsan és egyszerűen meg lehet tenni további tevékenységi körök felvételét.
Összefoglalás
Ezennel befejeztük a TEÁOR számok/kódok rövid bemutatását és elemzését. Ha ennél többre vágysz és Ultimate TEÁOR Ninja akarsz lenni, akkor a KSH TEÁOR menü oldalán még nagyon sok szakmai anyagot megtalálhatsz.
A farkasdezso.hu oldalát Farkas Dezső üzemelteti. Kérlek ismerd meg a történetemet, és ha szeretnél további szakmai és személyes cikket olvasni a jövőben, kérlek Támogass!
Jó napot. PURHAB SZORÁS tevékenységgel szeretnék foglalkozni.Ilyen szakképesítés nincsen”OKJ-s”magyarországi szakképesítések szerint.Mejik TEÁOR szám felel meg a purhab szorásnak azt szeretném megtudni? A vállalkozás bejegyzésével kapcsolatba.Az alábbi TEÁOR szám 4399 Egyéb speciális szaképítés mns vagy 4329 – Egyéb épületgépészeti szerelés alatti tevékenységnek megfelel-e?Mivel ilyen OKj-s végzetég nincsen végezhető e az alábbi kettő felsorolt TEÁOR számok alatt.Köszönöm segítségüket előre is.
Kedves Gábor!
Sajnos konkrétan a purhab szórás területén nem vagyok ismeretes, de az alábbiakban tudok segíteni. A lehetséges tevékenységi körök:
4332 – Épületasztalos-szerkezet szerelése
Ebbe a szakágazatba tartozik:
– a fából vagy egyéb anyagból készült nyílászáró (pl. ajtó, ablak, ajtó- és ablaktok stb., automata és forgóajtó kivételével)
– beépített bútor, konyha, lépcső, üzleti berendezés, a laboratóriumi berendezés bútorainak felszerelése és hasonlók beszerelése
– a belsőtéri befejező munkák, például lambériázás a mennyezeten és falon stb.
Nem ebbe a szakágazatba tartozik:
– az automata és forgóajtó beszerelése, lásd: 4329
A 4239 – Egyéb épületgépészeti szeretéshez az alábbi tartozik:
Ebbe a szakágazatba tartozik az épület és egyéb építmény különféle szerkezeteinek szerelése, beleértve a javítást és karbantartást, kivéve az elektromos, csővezeték, fűtési, légkondicionálási rendszer, valamint az ipari gép szerelését.
Ebbe a szakágazatba tartozik:
– a következők felszerelése épületen és egyéb építményen:
– felvonó, mozgólépcső, mozgójárda
– automata és forgóajtó
– irányjelző világító sáv
– központi porszívórendszer
– hő-, hang-, vagy rezgésszigetelés
Nem ebbe a szakágazatba tartozik:
– az ipari gép, berendezés üzembe helyezése, lásd: 3320
A 4399 – Egyéb speciális szaképítés mns:
4399 – Egyéb speciális szaképítés mns
Ebbe a szakágazatba tartozik:
– a különböző építmények létrehozásánál alkalmazott szaképítési tevékenység, ami valamilyen szempontból azonos szakértelmet vagy speciális berendezést igényel:
– alapok építése, beleértve a cölöpverést is
– dohosság elleni és vízszigetelési munka
– épület páramentesítése
– aknamélyítés, -süllyesztés
– acélszerkezetek felállítása
– acélhajlítás
– falazás, kőlerakás
– állványozás, állványon munkafelület kialakítása és elbontása, kivéve az állvány és munkafelületének kölcsönzését
– kéménykészítés és ipari kemence kivitelezése
– különleges szakértelmet igénylő munka, úgymint műszaki alpinista technika és a kapcsolódó szerkezet alkalmazása, pl. magas szerkezeten végzett munkához
– a föld felszíne alatti munka,
– a szabadtéri úszómedence építése
– az épületek külső homlokzatának tisztítása gőz- és homokfúvással vagy hasonló módszerrel
– a daru és más speciális, építőipari szakágazathoz nem rendelhető építőipari berendezés kölcsönzése személyzettel
– kútásás
4331 – Vakolás
Ebbe a szakágazatba tartozik:
– az épületek és építmények belső és külső vakolása, stukkók készítése, beleértve a rögzítőhálók felszerelését is
Függően attól, hogy melyik fedi le az Ön tevékenységét a legjobban, érdemes választani főtevékenységnek. A többit pedig további tevékenységi körként fel lehet venni.
Remélem tudtam segíteni!